ANKARA BAROSUNDAN GAZZEDEKI çOCUK öLüMLERINE TEPKI

Ankara Barosundan Gazzedeki çocuk ölümlerine tepki

Ankara Barosu, Dünya Çocuk Hakları Gününde İsrailin Gazzeye saldırılarında hayatını kaybeden çocuklar için basın açıklaması gerçekleştirdi. Ankara Barosu Çocuk Hakları Merkezi Başkanı Avukat Hilal Çelik, dünya devletlerinin Gazzede işlenen savaş suçlarına, katledilen bebek ve çocuklara sessiz kaldığını söyledi.

ULUSLARARASI CEZA MAHKEMESİNE BAŞVURDUK

İsrail devletinin hak ihlallerine yönelik Uluslararası Ceza Mahkemesine başvurduklarını belirten Çelik, "Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesini imzacı devletlerinden olan İsrail devletinin hak ihlallerinin acilen raporlanması için Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyine ve başta İsrail Başbakanı Binyamin Netenyahu olmak üzere bu hak ihlallerinin failleri olarak gördüğümüz İsrail Devlet Başkanı, Savunma Bakanı, Dışişleri Bakanı, Genelkurmay Başkanı ve İsrail ordusunun diğer şüpheli kişileri aleyhine Uluslararası Ceza Mahkemesine başvurduğumuzu bildiririz." dedi.

"SESSİZ KALAMAYIZ"

Ankara Barosu Başkanı Mustafa Köroğlu da "Bir çocuğun koluna ismini yazdılar. Yitip giderse kimsesiz ölmeyip bir mezarı olsun diye. Bir çocuk bir umuttur. Savaşı; kadın, genç, yaşlı ve çocuk demeksizin insanlığın umutlarını çalmasına müsaade edemeyiz. Ankara Barosu olarak da buna asla sessiz kalamayız." ifadelerini kullandı.

Açıklamanın ardından avukatlar, Gazzede çocukların öldürülmesini protesto etmek amacıyla kollarına "Barışta birleşelim", "Çocuklar için barış", "Çocuk umuttur", "Çocuk yaşamdır" diye yazdı.

2023-11-20T18:44:34Z dg43tfdfdgfd