SAğLıK BAKANı KOCA'DAN EVLENECEK çIFTLERE "SMA TESTI" YAPTıKLARıNı AçıKLAYAN MANSUR YAVAş'A 10 SORU

"Size biraz da bilgi içeren bazı sorularım var"

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Başkanı Mansur Yavaş'ın, "Türkiye'de bir ilke imza atarak 27 Şubat 2021 tarihinde ücretsiz SMA testini yapmaya başladık. Aralık 2021 tarihinde ise Sağlık Bakanlığı uygulamaya başladı" sözlerine, "Mansur Bey, örnek olmak ne kadar değerliyse örnek almak da o kadar değerlidir. Ancak yaptığınızı iddia ettiğiniz SMA tarama testleri ile ilgili örnek bir durum söz konusu değil" yanıtını verdi.

Koca, Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, katıldığı bir yayında Spinal Müsküler Atrofi (SMA) hastaları konusunda yaptığı açıklamalara ilişkin, "Kemal Bey, biz onu zaten yapıyoruz" başlığıyla bir açıklamada bulunmuştu. Evlilik öncesi çiftlere SMA taraması programının 2021'de başladığını, tarama programları başlatılırken Sağlık Bakanlığı'nın kapsamlı hazırlıklar yaptığını belirten Koca, paylaşımında, "Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, konuk olduğu bir Youtube kanalının programında SMA hastaları konusuna da değindi. Şüphesiz, SMA konusundaki her hassasiyet takdir edilesidir ama vaadi, bakanlığımızın çoktan hayata geçmiş, yerleşmiş bir uygulamasını hayata geçirme vaadiydi" ifadelerine yer vermişti.

"Bakanlıklarımıza örnek olmanın gururunu yaşıyoruz"

Koca'nın bu açıklaması üzerine Yavaş, Twitter hesabından, "Sayın Bakan, bildiğiniz gibi Türkiye'de bir ilke imza atarak 27 Şubat 2021 tarihinde ücretsiz SMA testini yapmaya başladık. Aralık 2021 tarihinde ise Sağlık Bakanlığı uygulamaya başladı. Bakanlıklarımıza örnek olmanın gururunu yaşıyoruz" paylaşımında bulundu.

Koca, Yavaş'ın tweet'ini alıntılayarak, "Mansur Bey, örnek olmak ne kadar değerliyse örnek almak da o kadar değerlidir. Ancak yaptığınızı iddia ettiğiniz SMA tarama testleri ile ilgili örnek bir durum söz konusu değil. SMA taramaları sadece evlenecek çiftlere değil yeni doğan bebekler için de merkezi programa alınmış ve Bakanlığımızca etkin şekilde yürütülmektedir" dedi.

"Kayıtlarımızda belediyenize ait bu imkanları haiz bir laboratuvar ruhsatı bulunmamaktadır"

Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü'nün kayıtlarında SMA hastaları için ABB'nin herhangi bir başvurusunun görünmediğini bildiren Koca, şunları kaydetti:

"Belli hastalıkların toplumda taramalarının yapılması bir halk sağlığı görevidir ve Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü'nce yürütülür. Bu faaliyetlerin yürütülmesinde rol almak isteyenler de Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü'nden izin alarak bu faaliyetlere katkı sunarlar. Bunun temel sebebi de atılan her adımın kaydının tek merkezde tutulması ve etkin mücadele için tedbir alınmasıdır. Kayıtlarımızda izin müracaatınıza rastlanmamıştır. Bizim bilmediğimiz bir müracaatınız oldu mu? İzinsiz olarak ve 'örnek olmak' amacıyla bu taramaları yapmışsanız bile nerede yaptığınızı öğrenmek isterim. Kayıtlarımızda belediyenize ait bu imkanları haiz bir laboratuvar ruhsatı bulunmamaktadır. Yaptık dediğiniz testleri nerede yaptınız?" 

"Size biraz da bilgi içeren bazı sorularım var"

"Size biraz da bilgi içeren bazı sorularım var" diyen Koca, Yavaş'a şu soruları yöneltti:

"Tarama testlerinin sonuçlarının Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü ile paylaşılması bir zorunluluktur. İddia ettiğiniz gibi örnek bir uygulama başlatarak test yapmışsanız bu testlerin neticesini Halk Sağlığı Genel Müdürlüğümüze bildirdiniz mi?

İddia ettiğiniz testlerin toplam sayısı kaçtır?

Belirttiğiniz tarihten itibaren, 2021 yılında, 2022 yılında ve 2023 yılında yılda kaç 'örnek' test yaptınız?

Yaptığınızı iddia ettiğiniz testler neticesinde hiç taşıyıcı çift çıktı mı?

Çıktıysa bunları kanuni ve insani bir zorunluluk olarak bakanlığımıza bildirdiniz mi?

İddia ettiğiniz taramalarda eğer taşıyıcı tespit etmişseniz bunlarla ilgili bir tedbir ya da tasarrufunuz oldu mu?

Hiç yeni doğan SMA taraması yaptınız mı?

Yaptıysanız bakanlığa bildirdiniz mi?

Tespit ettiğiniz vaka var mı?

Varsa kanuni ve insani bir zorunluluk olarak bakanlığımıza bildirdiniz mi?

Sayın Yavaş, ben bu soruların hepsinin cevabını biliyorum. Sizin cevap vermenizi bekleyeceğim. Cevabınızın 14 Mayıs akşamı milletimizin huzurunda yaptığınız açıklamalar gibi olmamasını temenni ederim." (DHA)

]]>

2023-05-26T06:50:27Z dg43tfdfdgfd